Elektrikli Isıtıcılar

Elektrikli ısıtıcılar kullanıldıkları mekânda soğuk havanın etkisini azaltmak için kullanılan cihazlardır. Bir ortamın ısınmasındaki en önemli etken ısıtıcının özellikleridir. Isıtıcıların özellikleri bulundukları ortamın ısıtılmasında yeterli olup olmadıklarının göstergesidir.

Elektrikli ısıtıcı satın alırken önce nerede kullanılacağına karar vermek gerekmektedir. Eğer elektrikli ısıtıcılar açık bir alanı ısıtmak için satın alınacaksa ısı kaybını en aza indirecek şekilde hesaplamalar yaparak ısıtıcı seçilmelidir. Tamamen açık ya da yarı açık bir alanda ısı kaybı oranı çok yüksek olacaktır. Bu nedenle verimli bir kullanım için elektrikli ısıtıcı modelleri içerisinden infrared elektrikli ısıtıcılar tercih edilmelidir. Infrared ısıtıcılar, ısıyı yansıttıkları ışık yoluyla iletirler. Bu sayede bulunduğu ortamda etki alanında bulunan yerleri, kişileri ve objeleri ısıtırlar. Isıtma kapasitesinin yettiği yani ışığının ulaştığı her alanı ısıtan infrared elektrikli ısıtıcılar açık alanlar için ideal ısıtıcılardır. Infrared ısıtıcıların kullanılmasındaki amaç, açık alanlarda tam ısıtma sağlanamayacağı için bu elektrikli ısıtıcılar sayesinde kişi ya da obje bazlı ısıtma sağlanarak en yüksek verimin alınmasıdır.

Eğer elektrikli ısıtıcıların kullanılacağı alan kapalı ise, daha farklı ısıtıcı modelleri kullanılabilir. Geniş alana etki eden elektrikli ısıtıcılar, kullanıldıkları alanın tamamını ısıtmaya odaklıdırlar. Tüm alanı ısıtmaya odaklı olan elektrikli ısıtıcılar; yağlı radyatörler, konvektör ısıtıcılar, fanlı ısıtıcılar olarak ayrılırlar.

Yağlı radyatörler: Kalorifer peteğini andıran ama elektrikli olması ve içerisine yağ olması nedeniyle normal radyatörlerden ayrılan yağlı radyatörler, en çok tercih edilen türlerden biri. Çalıştırıldıkları alanı yavaş yavaş ısıtan yağlı radyatörlerin sundukları sıcaklık, cam ya da kapı açılması gibi etkenler olmazsa uzun süre devam edebiliyor.

Konvektör ısıtıcılar: Özel ayakları sayesinde farklı alanlarda yer alabilmenin yanı sıra duvara sabitlenebilme avantajı da sunan konvektör ısıtıcılar, alttan aldıkları ve ortamda bulunan soğuk havayı rezistanslarından geçirerek üst kısımdan sıcak hava olarak üflüyor. Toz havalandırmadıkları için toz alerjisi ya da astım hastası olan kişiler tarafından bu tip elektrikli ısıtıcı tercih ediliyor. Ayrıca konvektör ısıtıcıların bulundukları ortamı çok çabuk ısıtması, daha büyük alanları ısıtmak isteyenler için oldukça ideal bir şeçimdir.

Fanlı ısıtıcılar: Fanları sayesinde sıcak hava üfleyerek bulundukları ortamın sıcaklığını yükseltmek için kullanılan fanlı ısıtıcılar, genellikle ana ısıtıcı olarak değil yardımcı ısıtıcı olarak kullanılıyor. Büyük alanlar için yeterli olmayan fanlı ısıtıcıları banyo, çocuk odası gibi alanlarda ek bir seçenek olarak kullanabilirsiniz.