Doğalgaz Proje Çizimi

Doğalgaz proje çizimi işlemleri, proje çizimi için yetkisi olan kişiler tarafından doğalgaz tesisatı kurulumu başlamadan önce yapılan işlemlerdir.

Bu projeler genellikle bilgisayar ortamında çizilirler. Proje çizimi yapılırken mutlaka gerçeğini bire bir yansıtacak şekilde yapılmalıdır. Bu işlemler için özel olarak tasarlanan çizim programları kullanılarak en gerçekçi çizimler yapılabilir.

Doğalgaz proje seçimi yapılırken önemli ayrıntılara dikkat etmek gerekir. Bu nedenle daha çizimler profesyonel programlar yardımcılığı ile profesyoneller tarafından yapılmalıdır. Proje çizimi kesinlikle yetkisi bulunan mühendisler tarafından veyahut gaz şirketleri tarafından yapılması uygun olmalıdır. Bu proje çizimi sadece bilgisayar üzerinden yapılmasını gerektiren bir durum ve iş olduğundan mütevellit sadece yetkili kişilere yaptırılması gerekmektedir. Proje çizimi kâğıt üzerinde belirlenen proje ile uygulanan yerdeki projeyle birebir aynı olmalı ve hiçbir detayın atlanmaması gerekmektedir. Proje çizimi için Autocad ya da Zetacad gibi profesyonel çizim programları vardır. Bu programlar hata payını sıfıra düşürerek gerçeğe en yakın çizimi yapmaya yardımcı olmaktadır. Projeye uygun nitelik taşımayan çizimler kabul edilmemekle beraber yeniden çizim gerektirmektedir.

Doğalgaz tesisatı ve proje çizimi İGDAŞ tarafından kontrol edilmekte, İGDAŞ tarafından yapılmamaktadır. Bu nedenle İGDAŞ proje çizimi için İGDAŞ sertifikası olan bir doğalgaz firması ile çalışılmalıdır. Gerek doğalgaz tadilat projesi gerekse doğalgaz proje çizimi için firmamızla görüşebilir, yetkili mühendis ve teknikerlerden oluşan uzman kadromuzla görüşerek projelendirme sürecini başlatabilirsiniz.

Doğalgaz Proje Çizimi Aşamaları Nelerdir?

Doğalgazlı cihazlarınızın proje çizimi için uzman kişiler binanıza gelerek gerekli ölçüm ve ön röleveyi alır. Çizimler öncelikle bilgisayar ortamında yapılır ve İGDAŞ’a onay için sunulur. İGDAŞ tarafından onaylanan proje için İGDAŞ’tan kontrol ve gaz açma randevusu alınır. Şartnameye uygun  proje çizimi yapıldıktan sonra gaz açım evrağı İGDAŞ mühendisleri tarafından onaylanır. Gaz açma tarihinde İGDAŞ gaz açma mühendisi ve firmamızın mühendisleri gaz açma işlemini tamamlar.

Herhangi bir İGDAŞ proje çizimi uygunsuzluğu tespit edildiğinde gerekli düzeltmeler yapılır.Proje çizimi ve doğalgaz tadilat projesi için mutlaka uzman kişiler ile görüşülmelidir. Proje çizimi bacalı kombiden hermetik veya yoğuşmalı kombiye geçişlerde zorunlu olarak yapılmalıdır.