Isı Pompalı Isıtma Sistemi

Isı pompalı ısıtma sistemi, doğada bulunan enerjiyi kullanarak enerji üreten bir ısıtma sistemidir. Isı pompaları, sürekli olarak gelişen teknoloji ile dünyanın en güvenilir ısı kaynaklarından biri haline gelmiştir. Hava kaynaklı ısı pompaları günümüzde ev konforunun standartlarını belirlerken hem doğaya zarar vermez hem de kaynakların korunmasını sağlar.

Isı pompalı ısıtma sistemleri, sene boyunca ısıtma ve sıcak su konforu sağlarken aynı zamanda otomatik konforlu soğutma fonksiyonlarına da sahiptirler. Bu sayede konforlu bir ortam sağlanmış olur. Son teknoloji ile üretilen ısı pompaları sessiz çalışabilen modellere de sahiptir. Isı pompalı ısıtma teknolojileri genellikle ideal konforu basit bir şekilde sağlamak amacıyla kullanılan sistemler arasındadır. Çalışma dinamiği oldukça basittir. Basit bir elektronik eşyanın çalışma şeklinden hiçbir farkı yoktur. Çalışma sisteminin en çok benzediği elektronik eşya ise buzdolabıdır fakat soğutma sistemi konusunda biraz daha farklı çalışır. Örneğin; Buzdolabı tüm ısıyı içerden dışarı verip içeriyi soğuturken, ısı pompası dışarıdaki ısıyı içeriye transfer eder. Hava, toprak veya sudan aldığı düşük derecedeki ısıyı, ev sıcaklığına yükseltir. Isı pompalı ısıtma sistemi sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda yazın da ortamınızı serinletir. Isı pompalı ısıtma sistemleri toprak ve su kaynaklı olarak da ayrılırlar. Bu teknoloji sayesinde sıcaklığı yıl boyunca sabit alarak ısıtma ve soğutma işlemi gerçekleştirilir. Toprak ve su kaynaklı ısı pompalı ısıtma sistemlerinde bir derinlik belirlenir ve bu derinlik seviyesi kışın daha sıcak seçilirken yazın ise daha soğuk olarak belirlenir. Bu tarz ısı pompalı ısıtma sistemlerinde genellikle yer altından alınan ısı, kullanılacak alana eşit olarak dağıtılır. Kısaca yer altı; kışın bir ısı kaynağı, yazın ise bir ısı çukuru olarak davranır. Toprak ve su kaynaklı ısı pompaları günümüzde ısıtma ya da soğutma ve sıcak kullanım suyu elde edilmesinde kullanılmaktadırlar. Bu ihtiyaçların tümüne ısı pompası tek makineyle cevap verebildikleri için de tercih sebebi olmuşlardır.

Isı Pompalı Isıtma Sistemlerinin Özellikleri Nelerdir?

– 35 C besleme su sıcaklığı ve 55 C besleme su sıcaklığına göre dizayn edilmiş yerden ısıtma sistemleri arasında % 30-40 arasında elektrik tüketim farkı oluşur.

– Baca Gereksinimi Yoktur

– Isı pompaları herhangi bir atık çıkarmazlar, bu nedenle temiz bir ısıtma kaynağıdır.

– Atık Gaz Yoktur.