(IGK ) Isı Geri Kazanım Üniteler

Havalandırma Sistemleri (IGK) Isı Geri Kazanım Üniteler

Isı geri kazanım gücüne sahip olan havalandırma cihazları vasıtası ile taze hava ve egzoz içerisinde ısı transferi yapılarak havalandırma esnasında kaybedilmiş olan ısı enerjisinin geri kazanımı kusursuz bir şekilde sağlanır. Bununla beraber havalandırmadan ötürü meydana gelen oda sıcaklığı değişiklikleri de birer birer büyük bir dikkatle düzenlenir.

Bunun sonucunda temiz, yaşanabilir ve rahat ortamın devamlılığı da sağlanmış olur. Konvensiyonel yönlü havalandırma sistemleri içerisinde taze havadan gelmiş olan ek klima yükleri vardır. Isı geri kazanım aletlerinde ise klima sistemine ilave edilen yük azaltılır. Böylece enerji tasarrufu kusursuz şekilde sağlanmış olur. Tabii tüm bu işlemleri uzman bir ekibin yapması en önemli detaydır olarak dikkat çeker.

Isı Geri Kazanım Cihazları Modelleri Nelerdir?

E-IGK modeli olan ısı geri kazanım aletleri her zaman düşük kabin yüksekliği sağlar, bu nedenle de asma tavan içerisine sorunsuz bir şekilde monte edilebilirler. Asma tavan yapısı içerisine askı elemanları aracılığı ile tüm monteleme işlemleri gerçekleştirilir. Bu sebeple çok fazla meşakkatli bir çalışmaya gerek duyulmaz.

Alüminyum olan profiller yine bu işe özel bir biçimde tasarlanan mukavemet seviyesi arttırılmış, plastik ya da alüminyum köşe parçalarıyla bağlanır. Bu köşe her bir parçanın kullanılmasını sağlar, bu da şu avantajları beraberinde getirir:

  • Yüksek seviyede mekanik mukavemet
  • Boyutlarda uyum
  • Konstrüksiyon konusunda esneklik
  • Panellerin rahat takılması ve sökülmesi
  • Kolay ve yerinde montaj seçeneği

Isı geri kazanım üniteler hazırlanırken kullanılan birçok farklı türde materyal de vardır. Bunlar iç elemanları, ısıtma ve soğutma serpantini, filtre gibi ögelerdir. İç elemanları içerisinde genel olarak fanlar yer alır. Fanlar, ısı geri kazanım cihazlarının en önemli elemanlarındandır.

Gereken havanın sisteme aktarımını sağlar. Isıtma ve soğutma serpantini ise serpantinler aracılığı ile gerçekleştirilir. Serpantin kanat ve boru malzemeleri bu konuda devreye girer. Filtre ise ısı geri kazanım cihazlarında yıkanabilir filtre formunda kullanılmaktadır.

Isı Geri Kazanım Sistemi Cihazlarının Aksesuarları Neler?

Bu cihazların sahip olduğu aksesuarlar:

  • Elektrik panosu
  • Elektrikli türde ısıtıcı
  • Sulu serpantin
  • Hız regülatörleri