Güneş Enerjili Isıtma Tesisatı

Güneş enerjili ısıtma tesisatı sistemlerinde ısıtmak için 2 adet 200 litrelik tesisat bulunmaktadır. Bu tankların biri soğuk diğeri ise güneş kollektörü tarafından ısıtılmış sıcak suyu içinde bulundurur. Güneş enerjili ısıtma tesisatı sistemleri parçası olan tankların içerisinde bulunan su sıcaklığı kaynama noktasına yakın bir sıcaklık derecesinde muhafaza edilmektedir.

Kapalı devre güneş enerjili ısıtma tesisat sistemleri hem kullanım suyu ısıtılmasında hem de ortam ısıtmasında kullanılmaktadır. Güneş enerjili ısıtma tesisat sistemleri tamamen gün ışığından faydalanır. Güneş panelleri yağmurlu havalarda dahi ısıyı absorbe ederek suyu ısıtma amacıyla kullanabilirler. Zorunlu olarak pompa kullanılan güneş enerjili ısıtma tesisatı sistemlerinde pompa, kolektör ünitesindeki akışkanın hareket etmesi için kullanılır. Güneş kolektörleri aracılığıyla enerji toplanır ve bu enerji pompa yardımıyla akümülasyon tankına aktarılır böylece suyun ısınması sağlanır.

Ev sistemlerinde ve endüstri sistemlerinde kullanılan güneş enerjili ısıtma tesisat sistemleri kullanıldığı bölgeye göre çok avantajlı olan bir sistemdir. Güneş enerjili ısıtma tesisat sistemleri içerisinde kullanılan kolektörler güneş ışığını ısıya dönüştürür. Daha sonra ısıya dönüşen güneş ışığını su bekletilen kazana gider ve kazan içerisindeki suyu ısıtır. Güneş enerjili ısıtma tesisatı içerisinde bulunan küçük bir devir pompası da sürekli olarak su devir daimi yaparak kazan içerisinde bulunan soğuk suyun da ısınarak sürekli olarak hazırda sıcak su olmasını sağlar. Isı değişimin sağlandığı bu yol sayesinde ortam ısınması da sağlanmış olur.  Güneş enerjili ısıtma tesisat sistemlerinde suyu ısıtmak için güneşin yoğun ışıklarına ihtiyaç olmaktadır. Özellikle soğuk zamanlarda ihtiyaç duyulan ısıtma sistemleri soğuk bölgelerde ve soğuk iklimlerde ya da kuzey cephelerde verimli ısıtma performansı sergileyememektedir. Verim alabilmek için suyu elektrikle ya da ısı pompası tabir edilen pompalar ile desteklemek gerekmektedir.Güneş enerjili ısıtma tesisatı sistemleri seracılık yapılan bölgelerde de sera ısıtmaları için kullanılmaktadır. Seracılık yapılan bölgelerde kullanılan güneş enerjili ısıtma tesisatı, sera içi ısıtma sistemi olarak gündüz depoladığı sıcak suyu gece sera içinde dolaştırarak kısmi ısıtma uygulaması yapmakta ya da sera içindeki soba ile ısıtacağı suya yakıt tasarrufu açısından 60-65 °C lerde su göndermektedir.