Mutfak Tesisatı

Sıhhi Tesisat Mutfak Tesisatı

Günümüzde birçok evde sıhhi tesisat bulunmaktadır. Yine de köy evleri gibi yerlerde bu tesisat sistemini görmek zordur. Sıhhi tesisat sadece lavabonun gidere bağlanarak takılması gibi basit bir işlem değildir. Mutfak adası yani mutfağa takılan geniş ve büyük dolapların içerisinden gerçekleşmesi gerek bir tesisattır. Biraz deneyim ve temel sıhhi teçhizatları ile mutfak tesisatı kurulabilmektedir. Sıhhi tesisatın farkı armatürünün değiştirilebilir olması, suyun temin edilmesi, depolanması, soğuk ve sıcak ayarlarının yapılması, pis suyun ve atık suyun ayrıştırılarak atılması gibi birçok özellikleri vardır. Sıhhi tesisatlar sadece mutfak lavaboları için geçerli değildir. Evye, duş tenekesi, klozet ve bataryalar gibi su kanallarına bağlanılabilen tesisatlardır.

Sıhhi Tesisat Mutfak Tesisatı Nasıl Olmalı?

Sıhhi tesisatın kurulumu kolay gerçekleşse de püf noktalarına dikkat edilmesi gerekir. Püf noktalardan biri suyun sıcaklığıdır. Su sıcaklığı; 7 ila 12 derece aralığında olması gerekmektedir. Çünkü suyun renksiz ve berrak olmasını, suyun kokusuz olmasını, klorunu ve zararlı maddelerinden arınmasını sağlamaktadır. Sıhhi tesisat yapılırken en dikkat edinilmesi gereken konulardan biri de erişebilirliktir. Zamanla arızalar meydana gelebiliyor bu arızaların doğru ve hızlı bulunması için tesisata erişebilirlik önemlidir. Ek boruların eksik veya yanlış takılması gibi hataların kesinlikle yapılmaması gerekir. Tesisat yapılırken açıkta kalan boruların duvara kelepçe edilmesi ideal yer düzeni sağlar. Birçok evde tesisatın geçtiği dolap içerisine ev malzemeleri konulmaktadır. Boruların bu malzemeler yüzünden zarar görmesini engellemek için borulara köpük sıkılabilir.

Sıhhi Tesisat Mutfak Tesisatı Hizmeti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Su tesisatını yapacak ustayı mutlaka önceden araştırmak ve bilgi edinmek şarttır. Her ne kadar zor bir sistem olmasa da püf noktalarına dikkat eden bir ustanın işi yapması daha doğru olacaktır. Özellikle yer tasarrufu ve su temizliğinin sağlanması gerekir. Ev hanımları mutfak sıhhi tesisatından zaman zaman mustarip olabiliyorlar. Tesisatın yapıldığı yerlerde priz, elektrikli eşyalar olmaması gerekir. Herhangi bir su kacağında elektronik eşyalara su gidebilir ve kötü sonuçlar doğurabilir. Bu konuda iş ustaya düştüğü kadar ev sahibine de düşmektedir.