Buharlı Ve Sulu Tip Nemlendiriciler

Soğutma Tesisatı Buharlı ve Sulu Tip Nemlendiriciler

Sıcaklıklar düşmeye başladığında ve sistem ısısını artırdığınızda, evinizin içindeki nem seviyesi hızla düşebilir. İdeal olarak evinizin nem seviyesi %30'un altına düşmemelidir. İyi bir nemlendirici, havaya doğru miktarda nem ekleyerek size yardımcı olabilir. Bu açıdan düşünüldüğünde soğutma tesisatı buharlı ve sulu tip nemlendiriciler büyük avantajlar yaratır.

Soğutma Tesisatı Buharlı Ve Sulu Tip Nemlendiriciler Neden Önemli?

Evinizdeki bağıl nem seviyelerini yüzde 35 ila 50 arasında dengede tutmak sağlığınız ve rahatınız için idealdir. Nemlendiriciler, bu dengeyi koruyarak çok kuru havaya nem eklemek için çalışır. Bir odadaki düşük nem, nemin evinizin diğer alanlarından veya dışarıdan nem seviyeleriyle eşitlenmesinin bir sonucudur. Evinizdeki havalandırmayı artırmak ve nemlendirici kullanmak, bir odadaki ve evinizdeki nem seviyelerini yükseltecektir. Buharlı ve sulu tip nemlendiriciler, mevcut ısıtma ve soğutma sisteminizle çalışacak ve açıp kapama konusunda endişelenmenize gerek kalmayacaktır.

Soğutma Tesisatı Nemlendirici Çeşitleri

Soğutma tesisatı için en popüler nemlendirici çeşitleri buharlı ve sulu nemlendirici olmaktadır.

Buharlı Nemlendirici

Bir buharlı nemlendirici, suyu kaynayana ve buhar oluşana kadar ısıtarak havaya nem ekler. Kazan açık değilken bile çalışır, mümkün olan en verimli şekilde içeride nem yaratır. Buharlı nemlendiriciler, iç mekan hava kalitenizden veya mevcut HVAC sisteminizin enerji verimliliğinden ödün vermeden saf ve doğal bir nem formu sağlar.

Sulu Nemlendirici

Bir cebri hava işleme sisteminin besleme veya dönüş plenumuna monte edilen sıcak hava içeri çekilir ve bir su panelinden geçer. Nemlendirilmiş hava, HVAC sisteminin fan motoru kullanılarak evinizde yeniden dolaştırılır. Bu sistemler, tesisat sistemin motorunu kullandıkları için yalnızca HVAC sistemi devrede iken çalışır.

Soğutma Tesisatında Nemlendiricilerin Etkisi

Evinizdeki nem çok düşük olduğunda çeşitli sağlık sorunları oluşabilir. Bu durum burun kanaması, artan statik elektrik, kuru cilt ve dudaklar, ağrılı boğaz, akciğer ve sinüs sorunları, solunum sorunları ve soğuk algınlığı olasılığının artması gibi sağlık sorunlarına neden olabilir. Düşük nem aynı zamanda vücut ısınızı da etkiler ve termostat yükseğe ayarlandığında bile her yerde bir soğukluk hissi yaratır. Virüsler ve bakteriler gelişebilir. Siz ve aileniz için tekrarlayan sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu yüzden soğutma tesisatı nemlendiricileri kullanmak önemlidir.