Kullanım Sıcak Su Tesisatları

Kullanım sıcak su tesisatları, su sıcaklığının 120 dereceden düşük olduğu tesisatlardır. Genellikle ideal kullanım suyu sıcaklığı olan 90 derece ve altındaki sıcaklıktaki suların borular aracılığıyla nakil edilmesi amacıyla kullanılır. Borulardan geçen ortalama su sıcaklığı 90 derece ile 55 derece arasında değişmektedir.

Kullanım sıcak su tesisatları, duvar içerisinden geçen boru sistemleridir. Bu boruların geçtiği alanlarda ısı kaybının korunması için mutlaka izolasyon yapılmalıdır. Aksi halde ısı kaybı azalarak ısı kazancı azılır. Bazı kullanım sıcak su tesisatları, içerisinde boyler yer almaktadır. İçerisinde boyler yer alan sıcak su üretim kapasitesi yüksek ve hijyenik olmalıdır. Boyler kullanılan kullanım sıcak su tesisatlarında, binalara ayrıca şofben veya termosifon monte edildiğinde sıcak su soğuk suya, soğuk su da sıcak suya karışmaktadır. Bu problem dairelerin su girişlerine tek valf monte edilerek çözülebilmektedir.

Kullanım Sıcak Su Tesisatlarında Su Tesisatı Bağlantısı Nasıl Olmalıdır?

 • Boyler ile kullanma noktası arasındaki mesafe 12 metreyi geçerse Hollanda normlarına göre, kullanma suyu sirkülasyon pompası koymak gerekir.
 • Mimari planlamada boyler banyoların altına yerleştirilirse sirkülasyon pompasına ihtiyaç olmayabilir.
 • Boylerlerde kapalı genleşme deposu kullanılması önerilir. Aksi halde emniyet ventilinden dışarı su atılacaktır.
 • Kullanma suyu sirkülasyon pompasının çalışma sürecinde kaybedilen ısı maliyeti yüksektir. Çözüm, kullanma suyu sirkülasyon pompasının otomatik panelin zaman saatinden kumanda almasıdır. Örneğin konutlarda bu pompa gece 11 ile sabah 6 arasında durmalıdır. Müstakil evlerde ve iş yerlerinde, kullanılmayan gündüz saatlerinde bile, kullanma suyu sirkülasyon pompası çalıştırılmamalıdır.
 • Yoğuşmalı kazanların drenajını pis su borusuna direkt bağlamayın. Kanalizasyondan gelebilecek metan gazı patlamaya neden olabilir. Bunun için;
 1. 40 cm. yükseklikte sifon yapılmalıdır.
 2. Sifon üst ucu serbest olmalı, conta kullanmamalı ve drenaj suyu bir huni ile sifona akmalıdır.
 3. Bakır borular akış doğrultusunda çelik borudan sonra yerleştirilmelidir. Aksi halde çelik boru önündeki bakır boru su ile çösünerek, çelik üzerine çöker ve buraları delinir.
 4. Çek valfler kapanınca ses yapmayacak cinsten olmalıdır. Bunun için disk tipi contalı çek valfler tavsiye edilir.
 • Uzun ve düz sıcak su ve sirkülasyon hatlarına kompansatör takılmalıdır. Yüksek yapılarda bu borulara her 10 katta bir kompansatör konulmalıdır.
 • Boyler kullanma suyu devresinde galvanizli boru ve pirinç şiber vana kullanılmalıdır. Siyah boru kesinlikle kullanılmamalıdır.