Klima Sistemleri

Klima Sistemleri

Klima sistemleri kalifiye bir kurulum ekibi tarafından kurulmalıdır. Kurulum yapan personelin kişisel soğutma sertifikaları (Eurovent sertifikaları) ve elektrik sertifikaları olmalıdır. Taşınabilir klimalar, elemanların basit olarak kurabileceği tek ekipman türüne sahip sistemli klimalardır. Ancak, kurulum sırasında beraberindeki talimat kılavuzunda verilen talimatlara uyulmalıdır.

Diğer tip klimaların montajı, vakum pompası, basınç göstergeleri, soğutucu akışkan şişeleri, elektrik sayacı, havşa aleti gibi özel aletlerin ve ayrıca gerektiği yerde duvarda delik açmak için çeşitli ekipmanların kullanılması gibi önemli işlevler yer alır. Üniteler arasındaki soğutma bağlantıları doğru kalınlıkta ısı yalıtımı ile korunan bakır borulardan oluşmaktadır. Soğutma sırasında suyun iç ünite içinde yoğuştuğu ve kanalizasyon sistemine boşaltılması veya odanın dışına yönlendirilmesi gerektiği unutulmamalıdır. En iyi tahliye yöntemi yerçekimidir, yani kondensin tahliyesi için borular eğimli olmalıdır. Ancak bazen bu teknik olarak imkansızdır, bu da ek bir kondens tahliye pompasının kullanılmasını gerektirir. Bir klimanın dış ünitesi genellikle balkona veya cepheye yerleştirilir ya da bir binanın çatısına kurulur. Kurulum sırasında, servis erişimi sağladığınızdan ve kurulum talimatlarında belirtilen duvarlardan ve bariyerlerden uygun mesafeleri koruduğunuzdan emin olun.

Kurulu klimaların periyodik teknik incelemelerini yaptırmayı unutmayın (tercihen yılda iki kez). Ayrıca bazı üniteler, soğutucu miktarına bağlı olarak zorunlu denetimlerin de kaydedildiği özel bir veri tabanına, yani Merkezi Operatörler Kaydı'na kaydedilmelidir. Bu veri tabanına kaydolmak için gerekli ekipmanla ilgili bilgiler, klima ünitelerini kuran kalifiye teknisyenler tarafından sağlanmalıdır. Klima sistemleri doğru ve eksiksiz olarak gerçekleştirmek için bizimle iletişime geçmeyi unutmayın.

KLİMA TEKNİK SERVİSİ

Kirli bir klima, sağlığımızı olumsuz yönde etkileyen her türlü mikroorganizma, mantar ve küfün doğal kaynağı haline gelir. Özellikle alerjisi olan polen ve akarlar kirli klima sistemlerinde de bulunabileceği ve pompalanan hava ile hiç zorlanmadan vücudumuza girebileceği için alerjisi olanlar özellikle dikkatli olmalıdır.

Bu açıdan dezenfeksiyon, iç ünite üzerinde gerçekleştirilen özellikle önemli bir servis işlemidir. Temizleyici, dezenfekte edici, bakterisit ve küf önleyici özelliklere sahip çok çeşitli ürünler piyasada mevcuttur. Bazıları kullanımdan sonra suyla durulamayı gerektirirken, diğerleri klima sisteminin durulamaya gerek kalmadan sadece birkaç dakika sonra çalışmasına izin verir. Tüm kimyasal müstahzarlar, kimyasal bileşimi ve kullanıcıların sağlığı üzerindeki etkisi açısından sertifikalandırılmalıdır. Bu tür ürünleri kullanmadan önce teknik servisinize mutlaka danışınız ya da temizliği onlardan yapmasını talep edebilirsiniz.

Bakan Group ile tüm teknik servis klima sistemleri, yüksek güvenirlik gereken sistemleri tüm güvenlik kontrolleri sağlanarak işletmemiz tarafından gerçekleştirilmektedir.