Soğuk Su Tesisatları

Soğuk su tesisatları, sıvıları geniş bir alana yaymak için kullanılan su tesisatları içerisinde bulunan bir dağıtım alanıdır.  Sıvıları nakletmek için kullanılırlar. Soğuk su tesisatları, özellikle dağıtımın düzgün yapılabilmesi için oldukça önemlidir.

Soğuk su tesisatının en önemli noktalarından biri borularda terleme meydana gelmemesidir. Bu nedenle boruların geçtiği duvarlarda mutlaka izolasyon yapılmalıdır. Terleme meydana geldiğinde soğuk su tesisatı içerisindeki boruların ömrü kısalacaktır. Üst üste döşenmiş yatay su tesisatı sistemlerinde soğuk su borusu en altta bulunur. Bu uygulamanın amacı, soğuk su tesisatları içerisinden geçen suyu diğer tesisatlar zarar vermemesidir. Soğuk su tesisatları kurulurken hidrofor ve su saatinden sonra bir basınç regülatörü konulmasında yarar vardır. Bu sayede basınç sabit tutulurken yanı zamanda gereksiz su harcamasının önüne de geçilebilmektedir.

Çelik Borularla Soğuk Su Tesisatın Döşenmesi: Galvanizli demir boru, mengeneye yeterli uzunlukta bağlanır. Boru, uygun yöntemlerden biriyle ölçü alınarak işaretlenir. İşaret yerinden kesilerek diş açma için boru ağzı temizliği yapılır. Boru çapına uygun pafta lokması pafta gövdesine takılır. Diş boyu, pafta lokmasını iki diş kadar geçmelidir. Galvanizli demir boru ek parçasıyla birleştirme ve yön değiştirmeler yapar. Bu borulara hiçbir zaman eğme, bükme ve kaynak gibi sıcak işlem uygulanmaz. Yoksa boru kaplaması olan galvaniz özelliğini kaybederek borunun korozyona uğramasına neden olur.

Bakır Borularla Soğuk Su Tesisatın Döşenmesi: Bakır borular çelik borulara göre daha hafif, montajları kolay ve korozyona dayanıklıdır. Bakır borular sert ve yumuşak olabilir. 22 mm çapa kadar bakır boruların yumuşak cinsleri düz çubuk olarak bulunur. Daha büyük çaptakiler sadece düz boru olarak bulunur. Bakır borular lehimli, havşalı, yüksüklü ve kordonlu olarak birleştirilir.

Plastik Borularla Soğuk Su Tesisatın Döşenmesi: Temiz su tesisatında kullanılan polipropilen türü plastik borular termo setting plastik özelliği taşır. Bu nedenle ısıl işlem yapılarak birleştirilir. Borunun 260°C–270°C kadar ısıtılması, kolay şekil alarak aynı cins plastikle yapışma özelliğini kazanır. Soğuk Su tesisatı kaba işçiliği yapılırken su kullanım ağızlarının yerden yüksekliğinin bilinmesi gerekir. Aşağıda bu tablo verilmektedir.