Çatı Tip (RoofTop) Paket Klimalar

Havalandırma Sistemleri Çatı Tip (RoofTop) Paket Klimalar

Çatı tipi rooftop üniteleri, daha küçük binalar için ısıtma ve/veya soğutma sağlamak için ticari uygulamalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Peki, havalandırma sistemleri çatı tip (rooftop) paket klimalar sizin için uygun mu? 

Çatı Tip (RoofTop) Paket Klimalar Ne İşe Yarıyor?

Çatı tipi paket klimalar genellikle bir binanın çatısına kurulur, ancak aynı zamanda zemin seviyesindeki bir levha üzerine de kurulabilirler. Düz çatılı ticari binalar, rooftop ekipmanlarının kurulumu için yapının üzerinde geniş alana sahiptir. Çatıda, rooftop sistemleri hırsızlığa karşı korunur ve yerden tasarruf sunar. Tüm bileşenler tek bir kabinde paketlendiğinden, çatı tipi rooftop ünitelerine paket üniteler de denir. Kabin muhafazasının içinde, sistem tipine bağlı olarak tüm ısıtma ve/veya soğutma sistemi bileşenleri yer alır. Çevresel maruziyetleri nedeniyle çatı üniteleri güneş ışığına, yağmura, rüzgara, dona ve diğer koşullara dayanacak şekilde inşa edilmiştir.

Çatı üstü üniteleri, iç ve dış mekanlarda ayrı donanıma sahip olan split sistemlerden farklıdır. Bina içine bir fırın ve/veya hava işleyici monte edilirken, bina dışına bir klima veya ısı pompası kurulur.

Havalandırma Sistemleri Çatı Tip (RoofTop) Paket Klimaların Faydaları

Çatı tip rooftop paket klimalar çeşitli faydalar sunar. Bunlardan bazıları:

Yerden Tasarruf

Ticari binalarda, yer tasarrufu çok değerlidir. Tüm rooftop bileşenleri binanın üzerine monte edilebildiğinden, bir çatı ünitesi, bölünmüş bir sistem kullanılıyorsa iç mekan ekipmanının tüketeceği alanı boşaltır.

Güvenlik

Kurulum konumları nedeniyle, çatı tipi rooftop üniteleri hırsızlık gibi durumlardan büyük ölçüde korunur. Zemin seviyesinde kurulu rooftop ünitelerine erişim daha kolaydır. Tesis ısıtma veya soğutma olmadan bırakılırsa, hırsızlık olayları, işletme için değerli üretim süresine mal olabilir.

Sessiz Çalışma

Tüm bileşenler binanın dışına yerleştirildiğinden, çalışma gürültüsü iç mekanlarda bölünmüş bir sistem kullanıldığında olduğu kadar fark edilmez. Çatı sistemleri, bina içinde dikkat dağınıklığını en aza indirir.

Kolay Erişim

Tüm bileşenlerin bir arada barındırılmasıyla, çatı tipi rooftop ünitelerine teknisyenlerin erişmesi daha kolay olabilir. Tüm parçalar tek bir yerdeyken bakım ve onarımlar daha hızlı yapılabilir.