Proje ve Çizim

Proje ve Çizim

Proje geliştirme ve uygulama aşamasında proje çizimi önemli yer tutuyor, tüm detayların fark edilmesini sağlıyor. Soğutma, ısıtma, havalandırma, su tesisatı, yangın tesisatı, doğalgaz tesisatı gibi kapsamlı bir alanda hizmet veren firmamız, tüm projelerde dijital çizimler hazırlıyor. Bir yapının demirbaşı olan tesisat, iş ve yaşam alanlarının daha kaliteli olmasında rol oynuyor. Mekanik proje ve çizim ise yapıların istenilen nitelikte olmasına yardımcı olan tüm sistemlerin planlanmasını temsil ediyor.

Firmamız, tesisatın yapı önemini biliyor; projelerin hayata geçirilmeden önce araştırma, geliştirme, tasarım ve fizibilite aşamalarından geçmesini sağlıyor. Gelişmiş özelliklere sahip çizim programlarında mekanik çizimler yapılarak projenin uygulanması kolaylaştırılıyor. Çizim projenin çok yönlü görülmesini sağladığından maliyet hesaplamalarına da yardımcı oluyor.

Proje çiziminde nelere dikkat edilmeli?

Yapı inşasında can damarı olan tesisat, uygulama öncesinde mutlaka proje çizimiyle detaylandırılmalıdır. Firmamızda görev alan uzmanlarımız, proje ve çizim çalışmalarında birçok unsuru göz önünde bulunduruyor. İşte dikkate aldığımız önemli hususlar;

  • Doğalgaz tesisatında dikkat edilmesi gereken temel unsur boruların konumu olmalıdır. Borular olası bir tehlikede duruma müdahaleyi kolaylaştıracak bir konuma yerleştirilmelidir. Elektrik tesisatına uzaklığı iyi ayarlanmalıdır.
  • Temiz ve kirli su aktarımını gerçekleştiren sıhhi tesisat, mimari planda bina içi ve dışı çalışmaya göre yerleştirilmeden önce proje detayı incelenmelidir. Sıhhi tesisata en üst kattan başlamak tesisatın başlangıcını ve bitişini belirler. İşbu sebeple tesisat proje çizimlerinde her bölüm ayrıca ele alınmalıdır.
  • Isıtma ve soğutma gibi iklimlendirme sistemlerinin çizimlerinde doğru konum belirlenmelidir. Çizim aşamasında yaşam alanlarının kalitesi düşünülmeli, en verimli performansa odaklanarak konumlandırmalar yapılmalıdır.
  • Yangın tesisatı projesinde tehlike sınıfları çok iyi belirlenmelidir. Yangın boruları, akış hattı, boruların hacmi dahi çizim aşamasında detaylandırılmalıdır.
  • Yağmur sularının tahliyesi için yağış katsayı hesaplanır, yağmur hesabı yapılır. Proje çiziminde ise bu hesaplamalara göre boru, süzgeç, konumlandırma, boru bağlantısı detaylandırılır. Çizimde yağmur suyunun geçiş ve bağlantı noktaları, yağmur suyunun yağış miktarına göre ayarlanmalıdır. Balkon ve çatılar çizimde odak nokta olmalıdır.

Modern çizim araçları sayesinde projeler uygulama öncesinde dijital ortamda görüntülenebiliyor. Firmamız, proje ve çizim ile ilgili tüm detayları belirliyor, tesisat uygulamalarının mimari projeyle uyumlu olmasını sağlıyor. Firmamızın proje ve çizim hizmetlerinden yararlanmak ya da bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.