Merkezi Sistem Soğutma Tesisatları

Soğutma Tesisatı Merkezi Sistem Soğutma Tesisatları

Binanızdaki havayı koşullandırmak için mükemmel bir soğutma sistemi istiyorsanız, doğru karara varmak için evinizin boyutu, soğutma ve ısıtma ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmanız çok önemlidir. Ayrıca soğutma tesisatı merkezi sistem soğutma tesisatları, iş yerleri ve kurumlar için de gereklidir.

Soğutma Tesisatı Merkezi Sistem Soğutma Tesisatları Doğru Seçilmeli

Binanız için yanlış soğutma sistemini seçmek aşağıdaki sorunlara yol açabilir: 

  • Konfor eksikliği: Sisteminiz yeterince güçlü değilse, alanınızı yeterince ısıtamaz veya soğutamaz ve daha az rahat olursunuz.
  • Daha yüksek faturalar: Fazla çalışan veya eski bir ünite, daha yüksek aylık enerji maliyetlerine yol açabilir.
  • Ekonomik külfet: Bir ev sahibiyseniz ve kiracılarınızın enerji maliyetlerini ödüyorsanız, ısıtma ve iklimlendirme sistemlerinin mümkün olduğunca verimli olduğundan emin olmalısınız. Aksi takdirde bu, kiracılarınızdan daha düşük net gelir elde etmenize veya hatta hiç net gelir elde etmemenize neden olabilir.
  • Böcekler: Yetersiz bir merkezi soğutma sisteminin bir sonucu olarak dengesiz sıcaklıklar, binanıza zarar verebilecek böcekleri çekebilir.
  • Donmuş borular: Uygun olmayan bir sistem, evin veya binanın sıcaklığının donma noktasının altına düşmesine neden olabilir. Bu da borulardaki suyun donmasına ve boruların yırtılmasına yol açabilir.
  • Güvenlik riskleri: Hava sıcaksa ve sisteminiz iç mekan havanızı konforlu bir sıcaklığa getiremiyorsa, ferahlamak için pencerelerinizi ve kapılarınızı açmanız gerekebilir. Ancak, özellikle hırsızlık olaylarının yaygın olduğu bir mahallede yaşıyorsanız, pencerelerinizin ve kapılarınızın açık olması güvenlik riski oluşturabilir.   

Soğutma Tesisatı Merkezi Sistem Soğutma Tesisatları Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Merkezi sistem soğutma tesisatı seçmeden önce aşağıdakilere odaklanmanız önemlidir:

  • Bina boyutu: Dikkate alınması gereken son derece önemli bir faktör, alanınızın boyutuna uygun olması gereken ünitenin boyutudur.
  • Merkezi sistem kurulum yeteneği: Bazı ısıtma ve soğutma sistemleri belirli binalara kurulamaz. Örneğin merkezi klima, kanal çalışması gerektirir ve orijinal olarak merkezi hava ile inşa edilmemiş bazı evler gerekli yükseltmeyi gerçekleştiremeyebilir. Bu durumda, başka bir sistem türünü düşünmeniz gerekecektir. 
  • Bütçe: Soğutma sistemine ne kadar para harcamak istediğinizi belirlemelisiniz.
  • Birim garantisi: Merkezi sistem soğutma sistemi üniteleri ararken garantiyi göz önünde bulundurmayı unutmayın.