(AHU ) Isı Geri Kazanımlı Klima Santralleri

Soğutma Tesisat (AHU) Isı Geri Kazanımlı Klima Santralleri

Günümüzde artan enerji maliyetleri ile beraber ısı geri kazanımının önemi bir hayli artmıştır. Karışık hava veya %100 taze hava ile çalışmaya başlayan klima santrallerinde, taze havanın kısmen ısıtılması ya da soğutulması, tahliye edilen egzoz havasından yararlanılarak yüksek oranda enerji tasarrufu sunmaktadır. Bu amaçla soğutma tesisat (AHU) geri kazanımlı klima santralleri, havadan havaya veya sudan havaya ısı geri kazanım seçenekleri vadetmektedir. 

Soğutma Tesisat (AHU) Isı Geri Kazanımlı Klima Santralleri Nedir?

Sudan havaya ısı geri kazanımlı klima santrallerinde, hava deşarjının enerjisini içeriden çıkarmak ve egzoz tarafından elde edilen enerjiyi taze hava tarafına aktarmak için bakır borulu ve alüminyumdan yapılan kanatlı pil her iki tarafta yer alır. İki akü arasında su sirkülasyonunu elde etmek amacıyla bir pompa kullanılmaktadır. Bu esnada, soğutma koşulları altında süreç tersine işler. Sonrasında, havadan havaya ısı geri kazanım sistemlerinde, egzoz havasından taze havaya enerji transferi gerçekleşir. %100 taze hava cihazlarında normal şartlara benzer şekilde iki gövdeli bir imalattan ziyade ısı geri kazanım ünitesini de içine alan tek gövdeli bir imalat yapılmaktadır. Cihazların tasarımları iç-dış hava koşullarına göre farklılık gösterebilir.

Klima santralleri çift emişli ileri eğik veya çift emişli geriye eğik enerji verimli santrifüj fanlar ve plug fanlar ile donatılmıştır. Opsiyonel olarak EC plug fanlar takılabilir. Besleme fanları ve egzoz fanları dinamik ve statik olarak dengeli ve galvanizli çelikten yapılmıştır.

Soğutma Tesisat (AHU) Isı Geri Kazanımlı Klima Santralleri Özellikleri

Fan tipi hava debisi, basınç ve verim eğrilerine göre seçilir. Santrifüj fanlar ve plug fanlar %60 ve %80 enerji verimliliği aralığında seçilmektedir. Fan tabanı, fan yatağının ömrünü uzatmak için özel olarak belirlenmiştir. Toplam basıncın 1000 Pascal'ın üzerinde olması durumunda çift emişli geriye eğik fan kullanılması tavsiye edilir. Fan hızı motor hızına uygun olarak seçilir. Fan motor grubu, kayış gerdirme düzenini sağlayacak şekilde tabana sabitlenmiştir. Kayış kasnak sistemi motordan aldığı gücü fana iletir.

Proje özelliklerinde %100 taze hava ihtiyacı varsa plakalı tip veya döner tip ısı geri kazanım seçeneği kullanılabilir. Klima santralindeki sorpsiyon rotoru, hissedilir ve gizli ısı transferi ile kış koşullarında nemlendirme, yaz koşullarında nem alma ihtiyacını önemli ölçüde azaltır. Böylece dört mevsim enerji tüketiminde önemli tasarruf sağlar. Verimlilik oranı %70 ile %85 arasındadır. Sadece hissedilir ısı transferi yapan döner ısı eşanjörleri ile özel ısı geri kazanım bölümü uygulamaları da yapılabilmektedir.