Yoğuşmalı Kazan

Yoğuşmalı kazanlar yeni nesil teknoloji ürünüdür. Yoğuşmalı kazanlar, atık ısıyı yoğuşma tekniği ile alır ve yeniden kullanarak ısı üretimi ve geri kazanım açısından yarar sağlar. Eski nesil gaz ve sıvı yakıt ile çalışan kazanlar ısıyı kullanmadan çevreye salarlar. Yoğuşmalı kazan teknolojisinde ise su sıcaklığı belli bir seviyeye geldiğinde yüksek oranda verimlilik sağlamaya başlamasıdır.

Fueloil ya da gazlı çalışan klasik tip kazanlarda atık gaz kullanımadan dışarı verilir. Yoğuşmasız kazanlar ise tek bir yanma odasına ve atık gaz salınımı yapması için yukarıya monte edilmiş bir bacaya sahiptir. Salınan ısıyı alıp tekrar kullanabilmek için gerekli herhangi bir düzeneğe sahip değildirler. Yoğuşmalı kazanlar ise atık ısıyı yeniden yoğuşturarak kullanırlar. Gaz yakıtlı yoğuşmalı kazanlarda kendini gösterdi. İki kademeli ısı üretimi ve geri kazanımı Inox-Crossal ısı eşanjörleriyle sağlanmaktadır.

Yoğuşmalı kazanlar genellikle çelikten üretilirler ve yakma ile yoğuşturma işlemini farklı yerlerde yaparak sabit sıcaklık farkının korunmasına yardımcı olurlar. Yakılan gazlar, yoğuşmalı kazanlarda hiçbir atık bırakmadan yoğuşurlar ayrıca bu sayede temizlenme ve bakım maliyetleri de azalır. Gaz yakıtlı yoğuşmalı kazanlarında ısı önce birincil ısı eşanjörü tarafından alınır ve tepeye yaklaştıkça ikinci ısı eşanjörüne yönlendirilirler. Yoğuşmalı kazanlarda buharlaşmanın gizli ısısı alınır ve buhar sıvı hale dönüştürülerek tahliye edilir. Kalan atık gazlar çevreye bırakılır. Yoğuşmalı kazanlar sadece akış ve borular 55 santigrad derece altında tutulduğunda %87 – 98 gibi yüksek bir verimlilik elde edebilmektedir. Bunun nedeni yoğuşmalı kazan teknolojisi kullanılan ürünlerde en çok ısının, sadece atık gazlar ile ısı eşanjörü arasında yüksek bir sıcaklık farkı korunduğunda transfer edilmesidir. Çevre duyarlılığının artmasıyla ve fosil yakıtların kıtlığı ve yüksek fiyatları nedeniyle yoğuşmalı kazanlar temiz, güvenli ve makul fiyatlı bir gelecek için avantajlı bir seçenek haline gelmektedir. Son teknoloji ürünler olarak üretilen yoğuşma kazanlarının anından ve net olarak sağladıkları avantajları şunlardır:

  • Güvenilir ısı kaynağıdırlar
  • Bakım maliyetleri daha ekonomiktir
  • Kolay kurulabilir ve işletilebilirler
  • Yakıt masrafını ciddi oranda düşürürler
  • Vitotronic kontrol üniteleri sayesinde kolayca kumanda ve kontrol edilebilirler