Medikal Gaz Tesisatı

Medikal Gaz Tesisatı

Medikal Gaz Tesisatı

Medikal gaz tesisatı Hastanelerde, kliniklerde, tıbbi uygulamalarda ve laboratuvarlarda tıbbi gaz tedarik sistemlerinin bileşenlerini oluşturan önemli bir yapıdır. Kısaca; ameliyathanelerde, sağlık klinik ve tesisleri gibi başta sağlık sektörü olmak üzere cerrahi aletleri vb. çalıştırmak maksadıyla kullanılan medikal gazların (tıbbi gazların) geçiş güzergahını oluşturan tesisattır.

Medikal gaz tesisatı uyarı ve güvenlik sistemleriyle birlikte oksijen, basınçlı hava ve vakum sistemlerinin kurulumunu ve bunların ardından tüm bileşenlerin periyodik muayenesini, bakımını ve servisini içerir.

Laboratuvarlar, endüstriyel şirketler veya temiz oda sistemleri için yüksek saflıkta gaz sistemleri, kompresör sistemleri, propan gaz sistemleri, nitrojen jeneratörleri veya oksijen konsantratörleri gibi gerekli tüm gaz tesisatlarını kuruyoruz. Buna boru tesisatı, gaz uyarı sistemlerinin ve genleşme istasyonlarının kurulumunun yanı sıra devir teslim protokolü ile son sızıntı testi dahildir. Bu yüksek dereceli güvenlik prosedürüne sahip sistem, saflık sınıfı 5.0'a kadar boruları bakırdan olup, saflık sınıfı 6.0'dan paslanmaz çelik borulardan oluşur.

Ekipman ve boru montajı EN 7396-1, EN 73692-2, HTM 2022, HTM 02-01 sertifikası uyarınca gerçekleştirilerek gerekli testlerin ardından kullanılmaya hazır hale gelir. Medikal gaz tesisatı son derece önemli ve ehemmiyet isteyen bir sektördür.

Hastanelerdeki tıbbi gaz sistemleri gerçek anlamda bir hayat kurtarıcıdır. Bu tertibatlar, hasta odaları, iyileşme alanları, ameliyathaneler ve daha fazlası gibi hastane alanlarına borulu oksijen, azot oksit, azot, karbon dioksit ve tıbbi hava sağlayarak yaşam destek ünitelerine yardımcı elemanlardır. Bu yüzden bu önemli tesisatları profesyonel ve deneyimli elemanlar tarafından yapılması önem taşır.

Medikal gaz kurulum ekibimiz, tüm hastane kanatlarının sıhhi tesisatından daha küçük ameliyat merkezlerine ve diş muayenehanelerine yeni alarm panelleri kurmaya kadar her işi yerine getirebilir. Buna göre;

  • Tıbbi gaz sistemlerinin herhangi bir kurulumu sertifikalı tıbbi gaz doğrulayıcı gerekliliklerini karşılayan kalifiye teknisyenler tarafından incelenmeli ve doğrulanmalıdır.
  • Boru sistemleri, borulu vakum sistemleri ve manifoldlar, bölge valfleri, alarmlar ve çıkışlar için eşlik eden bileşenlerin kurulumunda görev alan tıbbi gaz tesisatçıları, işlem için gerekli olan sertifikaya sahip olmalıdır.

Talep üzerine tıbbi gaz sistemlerinizin planlanması ve tasarımında da size destek olabiliriz. Bakan Group Mekanik Tesisatlar ve her türlü tesisat hizmetleri için deneyimli, profesyonel ekibiyle kurumsal hizmet anlayışı ile Türkiye’de lider konumundadır.