Menfezler

Havalandırma Sistemleri Menfezler

Havalandırma sistemleri için menfezler son derece önemli araçlardan biridir. Klima ve havalandırma sistemlerinde en son materyallerden biri menfezlerdir. Günümüzde birçok yerde kullanılan klima ve havalandırma sistemlerin en iyi şekilde çalışması için havalandırma menfezlerinin doğru bir şekilde kullanılması ve konumlandırılması gerekir. Böylelikle ortamlara verilen havanın iyi bir şekilde dağılımı ve hava konforunun iyi bir biçimde sağlanması gerçekleşmektedir.

Fakat havalandırma sistemlerinde genellikle menfezlerin doğru bir biçimde kullanılmadığı görülüyor. Havalandırma sistemlerindeki en önemli problemlerden biri yanlış menfez kullanımından kaynaklanmaktadır. Havalandırma sistemlerinde menfez seçimi göründüğü kadar kolay değildir. Bu sebepten ötürü yüksek soğutma ve ısıtma yükü bulunan sistemlerde uygun menfez seçimi konusunda bazı zorluklarla karşılaşılır.

Aşırı alçak veya yüksek tavanlı ortamlar, balkon olan salon, tavan yüksekliğinde değişim olan alanlar, toplantı salonları, konser salonları havalandırma sistemleri açısından oldukça zor alanlardır. Bu mekânlar için menfez seçiminin doğru yapılması son derece önemlidir. Firmamız bu anlamda alanlarınızda keşif yaparak doğru menfez seçimi için doğru karar vermektedir. Havalandırma sistemlerinin kalitesi ne kadar yüksek olursa olsun, menfez seçiminin doğru yapılmaması durumunda iyi bir sonuca ulaşmak mümkün değildir.

Havalandırma menfezleri kirli havanın alanlardan çıkarılması, temiz havanın alana aktarılması, hava değişiminin sağlanması, havanın ortamda iyi bir biçimde dağılması, rahatsızlık oluşturan hava akımlarının oluşmaması, havanın doğrudan toplayıcı menfezlere götürmeme durumu, gürültü oluşmasının önlenmesi gibi kritik işlevleri sebebiyle tercih edilmektedir.

Havalandırma sistemleri çalışmalarında en önemli görevler menfezlere düşmektedir. Hava akış yönüne, bulundukları konuma, şekil ve tiplerine göre sınıflandırılmaktadırlar. Hava akış yönlerinden ötürü menfezler; toplayıcı ve dağıtıcı olarak sınıflandırılmaktadır. Bulunduğu konuma göre menfezler; duvar, tavan, özel ve döşeme menfezler olarak sınıflandırılmaktadır. Şekil ve işlevlerine göre çift ya da tek sıra, kanatlı menfezler, kare petek menfezler, lineer menfezler, yuvarlak kanal menfezleri, transfer menfezleri, lif tutucu menfezler olarak sınıflandırılmaktadır. Menfez türlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Toplayıcı,
  • Dağıtıcı,
  • Transfer,
  • Lineer,

Firmamız havalandırma sistemleri hizmetlerini yüksek standartlarda sunarak sizlere kaliteli bir hizmet vermeyi garanti etmektedir. Firmamızın havalandırma sistemleri hizmetlerinden yararlanmak için bizimle iletişime geçmeyi unutmayın.