Doğalgaz Isı Pompalı Isıtma Tesisatı

Doğalgaz Isı Pompalı Isıtma Tesisatı

Evinizi ısıtmak ve soğutmak ya da enerji faturalarınızı azaltmak için seçenekleri araştırıyorsanız, bir doğalgaz ısı pompası sistemini düşünmek isteyebilirsiniz. Doğalgaz ısı pompaları, kışın ısı sağlayarak, yazın soğutma yaparak ve bazı durumlarda eviniz için sıcak su sağlayarak, yıl boyunca konfor kontrolü sağlayabilen, güvenilir bir teknolojidir.

Doğalgaz ısı pompalı ısıtma tesisatı, çeşitli uygulamalarda ve hem yeni evler hem de mevcut ısıtma ve soğutma sistemlerinin tadilatları için mükemmel bir seçim olabilir. Ayrıca, yalnızca soğutma amaçlı bir sistemden bir ısı pompasına geçmenin artan maliyeti genellikle oldukça düşük olduğundan, mevcut klima sistemlerini değiştirirken de bir seçenektir. Farklı sistem türleri ve seçeneklerinin zenginliği göz önüne alındığında, bir ısı pompasının eviniz için doğru seçenek olup olmadığını belirlemek genellikle zor olabilir.

Doğalgaz Isı Pompalı Isıtma Tesisatı Nedir ve Nasıl Çalışır?

Isı pompaları, hem ülkemizde hem de küresel olarak, binalara verimli bir şekilde ısıtma, soğutma ve bazı durumlarda sıcak su sağlamak için onlarca yıldır kullanılan kanıtlanmış bir teknolojidir. Aslında, ısı pompası teknolojisi ile günlük olarak etkileşime girmeniz muhtemeldir: buzdolapları ve klimalar aynı prensipleri ve teknolojiyi kullanarak çalışır. 

Bir ısı pompası, düşük sıcaklıktaki bir yerden, yani herhangi bir kaynaktan ısı çeken ve onu daha yüksek sıcaklıktaki bir yere ileten, elektrikle çalışan bir cihazdır.

Bu süreci anlamak için, bir tepe üzerinde bisiklete binmeyi düşünün: Bisiklet ve sürücü doğal olarak yüksek bir yerden daha alçak bir yere hareket edeceğinden, tepeden aşağıya gitmek için hiçbir çaba sarf etmeniz gerekmez. Bununla birlikte, bisiklet doğal hareket yönünün tersine hareket ettiğinden, yokuş yukarı çıkmak çok daha fazla çalışma gerektirir. Bu, doğalgaz ısı pompalı ısıtma tesisatı sistemine benzer.

Doğalgaz Isı Pompalı Isıtma Tesisatı Kaynakları

Doğalgaz ısı pompalı ısıtma tesisatı çeşitli kaynaklar ile çalışır. Bunlar:

  • Hava Kaynağı: Isı pompası, ısıtma mevsimi boyunca dış havadan ısı çeker ve yaz aylarında soğutma mevsimi boyunca dışarıdaki ısıyı reddeder.
  • Toprak Kaynaklı: Bir toprak kaynaklı ısı pompası, kışın ısı kaynağı olarak toprağı, yeraltı suyunu veya her ikisini de, yazın ise evden atılan ısıyı geri çevirmek için bir rezervuar olarak kullanır.
  • Merkezi kanallı bir sistem.
  • Duvara monte ünite gibi kanalsız bir iç ünite.