Malzeme ve montaj şartnamelerinin hazırlanması

Medikal Gaz Tesisatı Malzeme ve Montaj Şartnamelerinin Hazırlanması

Sağlık tesislerindeki ve hastanelerdeki tıbbi gaz sistemleri hayat kurtarıcıdır ve hasta bakımının kritik bir unsurudur. Sağlık Tesisi Yöneticisinin zorlu sorumluluklarından biri, tesislerinin tıbbi gazların kullanımı konusunda uyumlu kalmasını sağlamaktır. Uyumluluk, tüm onarım, bakım ve denetimlerin akredite personel tarafından, genellikle tıbbi uyum konusunda uzmanlaşmış üçüncü şahıslar tarafından yapılmasını gerektirir. Bu gazlar çok hayati olduğundan, doğru kurulum son derece önemlidir. Bu nedenle medikal gaz tesisatı malzeme ve montaj şartnamelerinin hazırlanması süreci büyük bir titizlik gerektirir.

Medikal Gaz Tesisatı Malzeme ve Montaj Şartnamede Olması Gereken Malzemeler Listesi

Tıbbi gaz tesisatı için kabul edilebilir tesisat malzemeleri şunları içerir:

Borulama

Tıbbi gaz dağıtımı için borular, Tip K veya L olarak tanımlanan dikişsiz bir bakır borudur. Tıbbi gaz boruları, gaza göre renk kodlu ve çıkarılabilir olmayan etiketler kullanılarak açıkça tanımlanmalıdır. Gömülü boru için, boru hattını belirli bir isimle tanımlamak adına borunun hemen üzerine sürekli bir bant veya işaretleyici yerleştirilmelidir.

Valfler

NFPA 99 uyumlu olmalıdır. Gazın veya tesisattaki suyun hareketinin amaçlandığı gibi zıt yönlere gitmesini önlemek için çek valfler kullanılır. Bu geri akış engeller, gaz akışının yanlış bir şekilde geçmesini önleme konusunda yardımcıdır. Kaynak vanaları, her kaynağın bağlantı kısımlarında yer almalıdır.

Fitingler

Geçerli standartları karşılamalıdır. Tüm yanıcı olmayan tıbbi gaz sistemlerinde kullanılacak tüm borular, valfler, bağlantı parçaları ve diğer bileşenler, sanki oksijen servisi için hazırlanıyorlarmış gibi, yağ, gres ve diğer kolayca oksitlenebilir malzemeleri çıkarmak için üretici tarafından iyice temizlenmelidir.

Doğru Kurulum İçin Güvenli Bir Manifold Alanı Şarttır

Hatalı tıbbi gaz kurulumu tehlikeli bir duruma neden olabilir. İster eski bir tesisi yeniliyor olun ister yeni bir inşaat yapıyor olun, iş birliği yapılan ekip tıbbi gazı güvenli ve doğru bir şekilde işlemek için gerekli bilgi ve deneyime sahip olmalıdır. Tıbbi gazlar için kapalı depolama veya manifold alanları uygun havalandırmaya ihtiyaç duyar. Sağlık tesisinizi yeniliyorsanız veya yeni inşaat yapılıyor ise kurulum öncesi gereksinimleri bilmek sizin ve hastalarınız için hayat kurtarıcı olacaktır.