(IGK ) Isı Geri Kazanım Üniteler

Soğutma Tesisatı (IGK ) Isı Geri Kazanım Üniteler

Soğutma tesisatı ısı geri kazanım üniteler, iç mekanlar için gerekli olan yüksek iç hava kalitesini sağlarken enerji tüketimini minimum değerlere indirmek için özel olarak geliştirilmiştir. Bu üniteler ayrıca, gizli ısı enerjisini kullanır ve bunun sonucunda taze havayı şartlandırır. Selülozik tip enerji geri kazanım eşanjörü sayesinde taze havaya aktarılmış olur. Selülozik tip ısı eşanjörünün özelliğinden ötürü, nem transferi de gerçekleşir. Soğutma tesisatı (IGK) ısı geri kazanım üniteler birçok açıdan avantaj sunar.

Soğutma Tesisatı (IGK) Isı Geri Kazanım Üniteler Nerelerde Kullanılır?

Isı geri kazanım üniteleri pek çok yerde kullanılabilir. Hem egzoz hem de temiz havanın gerekli olduğu ofis, okul, hastane, kafe, restoran ve konut havalandırmasında kullanılabilir. Genel anlamda ofisler, otel odaları, yurtlar, gösteri merkezleri, kafeteryalar, derslikler, alışveriş merkezleri vb. yerlerde temiz hava elde etmek için ideal çözümdür.

Soğutma Tesisatı (IGK) Isı Geri Kazanım Üniteler Ne İşe Yarar?

Isı geri kazanım üniteleri, bina içi havalandırma ve iklimlendirme sağlar. Ayrıca içerisindeki reküperatör sayesinde ısının yaklaşık %60 – 70'ini geri kazanır. Bu üniteler yüksek kaliteli korozyona dayanıklı galvanizli çelikten yapılmıştır. Fanlar geriye eğik kanatlı ve direkt akuple radyal fanlardır. Her iki yönde de bir G4 filtresi yer alır. Isı geri kazanımı alüminyum plakalı reküperatör ile elde edilir. IGK ısı geri kazanım üniteler, yüksek performans ve problemsiz bir çalışma düzeni için ideal seçimdir.

Soğutma Tesisatı (IGK) Isı Geri Kazanım Ünitelerinin Çalışma Sistemi

Düşük kaliteli iç ortam havası, karbondioksit ve diğer zararlı gazların yoğunlaştığı, ısıtma ya da soğutma ile iklimlendirilen alanlarda üretilir. Bu hava dışarı atılırken taşıdığı ısı yükü IGK – Isı Geri Kazanım Ünitesinin plakalı reküperatöründe toplanır ve alınan taze hava şartlandırılır. Böylece zayıf iç ortam havası tahliye edilirken bu havadaki ısı yükünün %60 – 70 oranında geri kazanılması mümkündür.

Bu ısı geri kazanım mekanizmalarının üzerlerinde yer alan plug fan motorları ise hem sessiz çalışır hem de yüksek verimlilik vadeder. Aynı zaman bu üniteler, hız kontrol cihazı ile istenilen debide çalıştırılabilmektedir.