Su Arıtma ve Yumuşatma Sistemleri

Su arıtma ve yumuşatma sistemleri, içinde özel filtreleme sistemleri bulunan ve şebeke sularının temizlenmesini ve içilebilir hale gelmesini sağlayan sistemlerdir. Bu sistemlerin insan sağlığı üzerinde de olumlu etkileri bulunmaktadır. Son teknoloji ile geliştirilen ters ozmoz su arıtma cihazları ile şebeke suyu içerisindeki zararlı minerallerin tamamı ortadan kaldırılır. Böylece sadece yararlı minerallerin geçişisine izin verilir.

Suyun içindeki yararlı minerallerin korunmasıyla birlikte, vücudun sudan gerekli olan potasyum, kalsiyum ve magnezyum ihtiyacı da karşılanmış olur. Su arıtma ve yumuşatma sistemleri yüksek gözenek sayısına sahip olmasından dolayı ve son teknoloji ile donatılmış akıllı bir sistemi bulunduğundan dolayı hem şebeke suları hem de damacana içerisindeki suların, doğru şekilde analiz edilmesine ve arındırılmasına büyük bir katkı sağlamaktadır. Su arıtma ve yumuşatma sistemleri için suyun tam anlamıyla temizlenmesini sağlayan cihazlar denilebilir.

Su arıtma ve yumuşatma sistemleri çalışması esnasında su ilk olarak ön filtrasyon sisteminden geçerek zararlı partikülleri partikül filtesine bırakır. Daha sonraki aşamalarda ise aktif karbon filtre seçeneği göreve dahil olur ve bu kapsamda suyun içerisindeki kötü tat ve koku tamamen arındırılır. Bu bağlamda istenmeyen klor da yine su içerisinde doğru bir şekilde ayrılmaktadır. Daha sonra ise yine farklı partiküller ve değişik birtakım kimyasal maddeler daha küçük boyutlarda olarak membran filtresine ve ters osmos sistemi altında takılarak suyun tamamen sağlıklı bir hale gelmesine imkan vermektedir. Aynı zamanda bu seçenek kapsamında arsenik, kurşun, nitrat ve sodyum gibi çok ağır metal iyonun geçişi bu su arıtma sistemi ile önlenmektedir.

Su Yumuşatma Sistemleri Nedir?

Suyun içerisinde bulunan Ca ve Mg gibi iyonlar suyun sertleşmesine neden olurlar. Su yumuşatma sistemleri sayesinde suyun içerisinde bulunan iyonların değiştirilmesi ile sertleşme sağlayan bu iyonlar alınarak su yumuşatılır. Sert yapıya sahip sular hem enerji tüketimnii hem de kimyasal madde kullanımını arttırır. Bazı durumlarda da sert sular teknolojik aletlerde arıza oluşmasına neden olmaktadır. Su yumuşatma sistemleri, reçine tankından oluşan yumuşatma üniteleridir. Rejenerasyon işlemi zamana, kullanılan su debisine veya çıkış suyu sertliğinin kontrolüne bağlı olarak gerçekleştirilecek şekilde tasarlanabilir.