Çatı Tipi (Rooftop) Paket Klimalar

Soğutma Tesisat Çatı Tipi (Rooftop) Paket Klimalar

Ticari klima sistemleri göz kamaştırıcıdır. Binanın boyutuna bağlı olarak, büyük HVAC ünitelerinin ihtiyaç duyduğu alan miktarından vazgeçmek istemeyebilirsiniz. Çatı tipi HVAC üniteleri, doğrudan bir binanın kanallarına bağlanan çatılara kurulan paket sistemlerdir. Daha düşük kurulum maliyetlerine ek olarak, çatı tipi HVAC sistemleri, piyasada bulunanlardan daha fazla seçenek ve çok yönlülük sunar.

Soğutma Tesisat Çatı Tipi (Rooftop) Paket Klimaların Avantajları

Çatı tipi rooftop paket klimaların avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Esneklik

Çatı tipi HVAC sistemleri modüler ünitelerdir. Bu, alanı genişletirseniz veya yeniden tasarlarsanız, cihazın buna uyum sağlayacağı anlamına gelir. Ayrıca, binanın ısıtma ve soğutma yükü gereksinimlerine bağlı olarak, gerektiğinde modülleri çatıda farklı yerlere dağıtabilirsiniz. Bir binada birden fazla çatı birimi olduğunda, sıcaklık ayarlarını belirli alanlar için uyarlayabilir ve enerji kullanımlarını takip edebilirsiniz.

Daha Az Gürültü Kirliliği

Birçok modern HVAC ünitesi öncekilerden daha sessiz olsa da, yine de ayırt edilebilir bir ses çıkarırlar. Çatıya monte ticari klima sistemleri, binanın daha sessiz görünmesine yardımcı olacak şekildedir.

Artırılmış Güvenlik

Yer seviyesindeki HVAC üniteleri, tek tek parçalar için hırsızlık riski altındadır. Rooftop çatı sistemleri, suç işleyenlerin aradığı kolaylıkları ortadan kaldırır.

Yer Tasarrufu

Arazi bir metadır. Çatı tipi üniteler, tüm ısıtma ve soğutma bileşenlerini tek bir pakette bulundurur. Bu kurulum sistemi daha fazla alan elde etmenizi mümkün kılar.

Kir ve Hasarı En Aza İndirir

Zemin seviyesindeki çatı sistemleri kire, toza, organik kalıntılara ve çöplere maruz kalır. Yüksek konumları nedeniyle çatı paket klimalar, çatı ünitelerinin daha temiz ve güvenli olmasını sağlar.

Geliştirilmiş Enerji Performansı

Ticari çatı tipi HVAC sistemleri, performansını artırmak için ekleyebileceğiniz enerji tasarrufu sağlayan özellikler veya seçeneklerle birlikte gelir. Örneğin değişken hava hacmi kontrollerine sahip olanlar, hava akışı taleplerini eşleşen fan hızlarıyla karşılayarak enerji tasarrufu sağlar. Damperler gibi tasarruf sağlayan kontroller, dış hava sıcaklıkları izin verdiğinde bir binayı soğutmak için dış havayı kullanır. Yaz aylarında, termal tekerlekler veya enerji geri kazanım tekerlekleri, besleme hava akışındaki ısı ve nemi egzozdaki daha soğuk ve daha kuru hava akışına aktararak soğutma sisteminin yükünü azaltır. Binada programlanabilir termostatlar kullanarak HVAC sisteminin çalışmasını mevsimsel değişikliklere ve doluluk programlarına göre ayarlayabilirsiniz.