FM 200 Yangın Söndürme Sistemleri

FM 200 yangın söndürme sistemleri, renksiz ve kokusuz bir gaz olması nedeni ile yangın söndürme işlemi esnasında tercih edilir. FM 200 yangın söndürme sistemleri tüplere doldurularak kullanılır.

FM 200 yangın söndürme sistemlerinin doldurulduğu tüplerin basınç seviyesi 25 barın altında olmalıdır. Dolum yapıldığı tüplerde sıvı şeklinde muhafıza edilirler.

En sık kullanılan yangın söndürme sistemleri çeşitlerinden olan FM 200 kullanıldıktan sonra kullanıldığı alana herhangi bir zarar vermez bu nedenle yangından koruma önlemi alınmak istenen yerlerde ilk tercihlerden biridir. Zararlı bir gaz olmamasından dolayı insan sağlığına da olumsuz herhangi bir etkisi yoktur. Tüpler içerisinde sıvı olarak bekleyen FM 200 püskürtülerek yangının gerçekleştiği mahale uygulanır. Püskürtme esnasında dışarı çıkan buzullar püskürtüldüğü alanı kaplayarak bir tabaka oluştururlar. Yapı olarak Halon gazına benzer fakat Halon gazından farkı olarak kimyasal değil, fiziksel bir yangın söndürme sistemidir.

FM 200 Yangın Söndürme Sistemlerinin Özellikleri Nelerdir?

FM200 yangın söndürme sistemleri içerisinde yer alan FM200 gazı; havayla oluşturduğu yaklaşık % 7’lik performansla yangın söndürme konusunda en etkili gazdır. Özellikle diğer söndürücülerin bıraktığı fiziksel hasarı yansıtmaması nedeniyle; günümüzde en çok kullanılan otomatik yangın söndürme sistemlerinin başında gelmektedir. Bu da yine FM 200’ün bir avantajı olmaktadır. Yangının oluştu yere fazla zarar vermemesi için mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde söndürülmesi gerekmektedir. Hızlı müdahale konusunda etkili olan FM 200 gazlı söndürme sistemleri bu nedenle çok fazla tercih edilmektedir. Yangın alarmına bağlı olarak çalışabilen FM 200 sistemleri, alarmın devreye girmesinden itibaren ateşleme sistemi sayesinde yaklaşık olarak 8 saniyede yanıcı yüzeye püskürtme işlemi uygulamaya başlar ve yangının söndürülmesi işlemi başlar.

FM 200 söndürme sistemlerinin kullanıldığı alanlarda yüzeylerde herhangi bir hasar meydana gelmez. Faka su, köpük ya da kimyasal toz içeren yangın söndürme sistemlerinin uygulandığı yüzeylerde fiziksel açıdan ciddi hasarlar açığa çıkmaktadır. Bu problem nedeniyle FM 200 gazı geliştirilmiş ve uygulandığı yüzeyde fiziksel hasar bırakmadığı için yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle FM200 gazıyla müdahale edilen alanlarda; yangın sonrasında herhangi bir temizliğe ihtiyaç duyulmaması da, bu sistemin yaygın olarak kullanılmasındaki en önemli etkendir. Elektrikli cihazların yer aldığı alanlarda bile yine sorun teşkil etmemektedir.