Elektrikli Konvektör Isıtıcı

Elektrikli konvektör ısıtıcı kapalı mekanlarda ısınma sağlayan ısıtıcı türleridir. Ortamda bulunan havayı doğal konveksiyon prensibinden yararlanarak ısıtırlar. Elektrikli ısıtıcı cihazlar çeşitlerindendir. Elektrikli konvektör ısıtıcılar küçük ve kullanışlı cihazlardır.

Elektrikli konvektör ısıtıcıların çalışma prensipleri diğer ısıtıcılara göre biraz daha karmaşıktır. Elektrikli konvektör ısıtıcı gövdesinin alt eteğinde bulunan kanallardan giren soğuk hava, cihaz içindeki rezistansın ısınan kanatları arasından geçerek ön kapak üzerindeki hava kanallarından ısınarak yükselir ve sıcak hava olarak dışarıya çıkar. Bu şekilde ortamda dolaşan hava, doğal bir ısı dolaşımı yaparak bulunduğu ortamı hızlı şekilde ısıtır. Hem rahat hem de güvenli ısıtma sağlayan elektrikli konvektör ısıtıcılar zararlı ışık ve ısı yaymazlar. Elektrikli konvektör ısıtıcılar aşırı ısınma ya da devrilme gibi durumlara karşı güvenlik tedbirleri alınarak üretilmektedirler.

Elektrikli konvektör ısıtıcıların içerisinde bir termostat bulunur. Bu termostat sıcaklık seviyesini kontrol eder ve cihazın kullanıcısı tarafından belirlenen ısı ve sıcaklık ayarında çalışmasına yarar. Hem genel ısınma amacıyla hem de var olan ısıtma sistemine ek olarak kullanılabilen elektrikli konvektör ısıtıcıların, yağlı radyatörlere göre en büyük avantajı çok daha hızlı bir ısınma sağlamasıdır. Konvektör ısıtıcıların bir diğer önemli noktası ise dairede ısıtıcıya özel bir altyapı yatırımına ihtiyaç yaratmamasıdır. Portatif kullanım imkanı sunan elektrikli konvektör ısıtıcılar istenilen her yerde kullanılabilir. Hem duvara monte edilebilir hem de aparatlar yardımıyla yerde kullanılabilirler. Konvektör ısıtıcılarda hem manuel ve hem de dijital modeller bulunur. Aynı zamanda ortam büyüklüğüne göre tercih edilebilecek farklı güçlerde üretilen seçenekleri de vardır. Elektrikli konvektör ısıtıcılarda manuel modeller, termostat ayarı düğmesindeki ısı kademesi ayarlanarak çalışır. Dijital modeller ise bulunduğu ortam sıcaklığını ölçümler, belirleyeceğiniz sıcaklık ayarına göre, ortam sıcaklığını sabitleyecek şekilde kullanılır.

Elektrikli konvektör ısıtıcıların çok kısa sürede ısınmaları, boyut olarak az yer kaplamaları ve hafif olmaları en büyük üstünlükleridir. Cihaz içerisine yerleştirilen rezistans üzerindeki alüminyum kanatçıklarla ısınma sağlanır. Sadece ışın gören yüzeyleri değil tüm ortamı homojen bir şekilde ısıtmaktadır. Elektrikli konvektör ısıtıcıların yüzey alanı geniştir. Bu sayede dengeli ısı dağılımı sağlayarak havadaki tozu yakmaz, kötü koku oluşturmaz. Elektrikli konvektör ısıtıcılar alerji, astım ve diğer solunum yolu rahatsızlıkları çeken insanlar için konforlu ve sağlıklı bir ısınma sağlar.