Hücreli Fanlar

Havalandırma Sistemleri Hücreli Fanlar

Hücreli fan yani aspiratör olarak bilinen ve özellikle havalandırma sistemlerinde kullanılan bir fan çeşididir. Hücreli fanlar soğutma ve ısıtma gibi hava sirkülasyonu sağlar. Ve birçok avantajı ve görevi vardır. Havaya uygun olarak yüksek veya düşük emiş ile üfleme yapmak, kirli havayı temizlemek, hava ısısının ayarlanmasına yardım etmek gibi birçok görevi yapan fan türlerinden biridir. Diğer fan türlerine kıyasla daha güvenli, izole edilmiş kabinler içerisine konulduğu için hem daha sağlam bir çalışma ortamı sunar hem de fanın çıkardığı sesi minimuma indirmeyi başarır. Kabin içerisine konulduğu için yağmur suları vb. sulardan veya dışarıdan temas edebileceği maddelerden korunur. Aynı zamanda içindeki elektrikli motoru, kasnak ve kayış mekanizması da koruma altına alınır.

Havalandırma Sistemleri Hücreli Fanların Avantajları

Diğer fanlara göre birçok avantajı ve yararı vardır. Özellikle servis işlemi yapıldığı zaman büyük kolaylık sağlamaktadır. Ayrıca titreşimi önlemek ve sesi azaltmak amacıyla absorbe özelliği vardır. Kabin içerisine konulduğu için sessiz bir çalışma sunar, contalama işlemi yapıldığı için herhangi bir sızdırmayı engellemektedir. Bununla beraber birçok yerde popüler bir kullanımı vardır. Spor salonları, hastane ve okullar, alışveriş merkezleri, banka ve çalışma ofisleri gibi birçok yerde tercih edilir. Özellikle sinema gibi sessiz olunması gereken ortamlarda popüler olarak kullanılan fan türüdür. Yapıları sayesinde sessiz çalışma vadeder ve çalışma alanları genişletilebilir. Özel yapısı içinde bulunduğundan ötürü kirli havayı dışarıya atmayı sağlar.

Havalandırma Sistemleri Hücreli Fanların Tercih Edilme Sebepleri

Birçok avantajı sayesinde en çok tercih edilen fan türlerinden biridir. Özellikle sessizlik özelliği için birçok işletme ve alanlarda kullanılmaktadır. Kütüphaneler, sinema salonları, hastaneler gibi yerlerde tercih edilmektedir. Diğer türlere kıyasla daha iyi bir şekilde pis havayı dışarı atarak temiz havayı ortama yaymaktadır. Ayrıca havalandırmanın kullanılmadığı ancak fana ihtiyaç duyulan yerlerde de tercih edilir. Hücreli fanlar diğer fanlara kıyas ile etrafı izole ederek sızdırmazlık özelliğini sağlamaktadır. Motor, fan ünitesi pervane gibi ses çıkaran eşyaların kabin içerisine konulduğu için büyük bir şekilde sesi emerek dışarı çıkmasını engeller. Bunlar gibi birçok farklı avantajı sayesinde tercih edilmektedir.