Proje Onaylatma ve Gaz Açma

Proje onaylatma ve gaz açma başvurusu yapmadan önce, gaz bağlatılacak mahale en yakın doğal gaz servis kutusu eğer gaz kutusu yok ise ilgili yere bağlı mahallin doğal gaz sağlayıcısına başvurulurak hat çekilmesi gerekmektedir.

Doğal gaz dağıtım şirketi tüketicinin talebi halinde, binayı dağıtım ağına bağlamakla yükümlüdür; bağlantının teknik ve ekonomik açıdan mümkün olması yeterlidir. Hat çekme işleri dağıtım şirketinin programına göre yapıldığından zaman alabilir. Dağıtım şirketi, başvuruyu en geç 15 gün içerisinde değerlendirmeli ve uygun bulmazsa gerekçesini bildirmelidir.

Servis kutusu getirildikten sonra veya halihazırda var ise iç tesisat döşenmesi gerekecektir. İç tesisat döşenirken doğal gaz dağıtım şirketinden onaylı bir tesisat firması ile anlaşılarak proje oluşturulur ve doğal gaz dağıtım şirketinin onayı alınır. Proje onaylatma ve gaz açma işleminden önce iç tesisat da hazır olduğunda gaz kullanımı için gerekli işlemlere geçilebilir.

Proje onaylatma işleminden önce eğer, abone oldunuz ama binanızda doğal gaz kullanımına uygun tesisat yoksa aşağıdaki adımları izleyin:

  • Dağıtım şirketinin yetki verdiği tesisat firmalarından birine başvurun. Sertifikalı tesisatçı firmaları dağıtım şirketinizden öğrenebilirsiniz.
  • Yetkili firma binanıza uygun doğal gaz iç tesisat projesini çizer.
  • Sertifikalı firma projenize dağıtım şirketinden onay aldıktan sonra iç tesisatınız döşenir.
  • Tesisat döşendikten sonra aşağıdaki adımlar izlenir.

Eğer proje onaylatma ve gaz açma yapacaksanız ve daha önce hiç doğal gaz kullanımı yapılmamış evinizde uygun iç tesisat mevcutsa aşağıdaki adımları izleyin:

  • Dağıtım şirketinin müşteri merkezine giderek doğal gaz kullanım sözleşmesi yapın ve güvence bedelini yatırın. Bir sonraki başlıkta kullanım sözleşmesi ile ilgili detayları bulabilirsiniz.
  • Tesisatınız yeni ise tesisat projenizi çizen firma ile iletişime geçin.
  • Tesisat firması dağıtım şirketinden gaz açma randevusu alır ve tesisatınızı kullanım için onaylatır. Sayacınız bağlanır ve gaz verilir.
  • İç tesisatım mevcut olduğu bir yere taşındıysanız kullanım sözleşmenizi yapıp güvence bedelini ödedikten sonra doğal gaz dağıtım şirketinden yetkili ekip ile bir randevu belirlenir. Randevuya göre gelen ekip cihaz bağlantılarını yaparak gazı kullanıma açar.

Proje onaylatma ve gaz açma işlemi için doğal gazın kullanıma açılması işlemi yetkililer tarafından yapılmalıdır. Abonenin cihaz bağlantılarını kendi başına yaparak gazı kullanmaya başlaması tehlikeli olacağı gibi yasaktır ve böyle bir durumda para cezası uygulanmaktadır.