VRF Merkezi Sistem Klima Soğutma Tesisatı

Soğutma Tesisat VRF Merkezi Sistem Klima Soğutma Tesisatı

Konut ve hafif ticari alanlar için kullanılan geleneksel merkezi klima sistemleri gibi, VRF sistemleri de hava soğutmalı ve soğutucu bazlı olup, dış kondenser üniteleri ve iç fan üniteleri kullanır.

Soğutma Tesisat VRF Merkezi Sistem Klima Soğutma Tesisatı Nedir?

Tüm alana hava pompalayan büyük, gürültülü bir ünite yerine, bir VRF sistemi, ayrı ayrı kontrol edilebilen ve tek bir sisteme geri yönlendirilebilen birkaç küçük hava işleyiciye sahiptir. Değişken soğutucu akışı veya VRF terimi, sistemin bu küçük hava işleyicilerin her birine akan soğutucu miktarını kontrol etme yeteneğini ifade eder.

Bu sofistike yeni VRF sistem teknolojisi, mekan içindeki farklı alanlara yalnızca soğutma değil, aynı zamanda ısı ve hatta her ikisini aynı anda sağlama yeteneğine sahiptir. Birden fazla iç ünitenin kullanılması, ayrı ayrı kontrol edilebilen bölgeler oluşturma olanağı sağlar. Ayrıca VRF sistemleri, yalnızca mevcut koşullar için gereken kapasitede çalıştığı için çok sessiz ve enerji verimlidir.

Soğutma Tesisat VRF Merkezi Sistem Klima Soğutma Tesisatı Avantajları

VRF sistemi birçok avantajı beraberinde getirir. Bunlardan bazıları:

Enerji Verimliliği

VRF sistemi, mevcut koşullar için tam olarak ihtiyaç duyulan soğutma miktarını sağlamak üzere tasarlanmıştır, bu da daha az sıklıkta ve daha düşük kapasitede çalıştığı anlamına gelir. VRF sistemi ayrıca soğutma sürecinden gelen ısıyı yakalamak ve ısıtmaya ihtiyaç duyabilecek diğer alanlarda yeniden kullanmak için tasarlanmıştır.

Sessiz Çalışma

Bir VRF sisteminde, daha gürültülü yoğuşma ünitesi tipik olarak dışarıdadır ve iç mekan hava işleyicileri, geleneksel bir split sistemden daha küçük ve daha sessizdir.

Aynı Anda Isıtma ve Soğutma

VRF sistemi, soğutma işlemi sırasında havadan emilen artık ısıyı yakalar ve bu ısıyı binanın ısıya ihtiyaç duyan diğer bölümlerine yönlendirir. 

Tutarlı Konfor

VRF sisteminin kompresörü, her bölgenin kesin gereksinimlerini algılayabilir ve görevini yerine getirmek için gereken kesin miktarda soğutucuyu gönderebilir. Sonuç olarak, mekanın her alanı, iyi kontrol edilen nem ve sıcak veya soğuk noktalar olmadan sürekli olarak rahattır.